Home Ποδόσφαιρο «Άφησε» δύο βαθμούς, Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1 (highlights)
0

«Άφησε» δύο βαθμούς, Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1 (highlights)

0
0

Δύο βαθμούς «άφησε» στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Κυριακής ο Ολυμπιακός, που παραχώρησε ισοπαλία στον Παναθηναϊκό με 1-1 στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Super League, μετά από ένα μέτριο ντέρμπι, στο Ολυμπιακό στάδιο. Τα τέρματα της αναμέτρησης σημείωσαν στο 36′ λεπτό ο Γκερέρο και στο 90’ με πέναλτι ο Μολό.

Το ματς είχε έντονες μονομαχίες, αρκετά νεύρα και λίγες φάσεις και από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο με διάθεση να μη χάσουν καμία προσωπική μονομαχία και μάλιστα με κάθε κόστος. Έστω και αν αυτό απαιτούσε να ρίξουν και μια (ή και παραπάνω) κλωτσιά στο ψαχνό. Και όταν οι παίκτες του Παναθηναϊκού είδαν το Γερμανό διαιτητή Στέγκεμαν να είναι φειδωλός στο να δίνει κάρτες, το πήγαν και λίγο παραπέρα. Από την πλευρά τους οι παίκτες του Ολυμπιακού εμφανίστηκαν ανέτοιμοι ψυχολογικά και πνευματικά να παίξουν ένα τέτοιο παιχνίδι. Πιθανότατα πίστεψαν πως η δεδομένη ποιότητά τους θα έφτανε για να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη. Τα ντέρμπι όμως δεν είναι έτσι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ «ξύλο» και ένταση, αλλά χωρίς καθόλου ποιότητα. Στην πρώτη φάση που δημιούργησε κάποια από τις δύο ομάδες είχαμε και το πρώτο γκολ. Στο 36′ ο Μπουχαλάκης βρήκε εξαιρετικά τον Τσιμίκα στα αριστερά, εκείνος σέντραρε αμέσως, οι «πράσινοι» έδιωξαν προσωρινά, με τον Γκερέρο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να σκοράρει με αριστερό σουτ, κάνοντας το 0-1.

Στο β’ ημίχρονο η εικόνα ήταν ίδια, με τον Παναθηναϊκό να αγωνίζεται με πάθος και υπέρμετρη σκληρότητα και τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται παθητικά, προσπαθώντας να κρατήσει το υπέρ του σκορ. Φάσεις δεν είχε το παιχνίδι και στην επανάληψη μέχρι το 58′, όταν και ο Περέα έπεσε θεαματικά σε επαφή με τον Σεμέδο με τον Στέγκεμαν να σφυρίζει πέναλτι. Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Σα απέκρουσε στη δεξιά του γωνία. Ο βοηθός διαιτητή θεώρησε ότι ο Πορτογάλος τερματοφύλακας βγήκε παράτυπα, ο Γερμανός ρέφερι έδωσε αρχικά επανάληψη, αλλά όταν πήγε στο VAR, αποφάσισε ότι η έξοδος ήταν κανονική και έτσι έμεινε το 0-1.

Ο,τι δεν κατάφερε ο Παναθηναϊκός στο 61′ το πέτυχε στο 90′. Ο Μακέντα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μεριά, αυτή τη τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Μολό, που μπήκε στο β΄ημίχρονο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο ντέρμπι των «αιωνίων».

Ο Ολυμπιακός έχει πολλά παράπονα από το Στέγκεμαν, τους βοηθούς του, αλλά και τον VAR.  Καταρχάς ο Γερμανός διαιτητής επέτρεψε το υπέρμετρα σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων. Δώνης και Κουρμπέλης «σήκωσαν» τον Βαλμπουενά στο πρωτο ημίχρονο σε φάσεις που σήκωναν και απευθείας κόκκινη, κόκκινη που θα έπρεπε να έχει δει και ο Ινσούα στο δεύτερο ημίχρονο που έχει πατήσει τον Ποντένσε.  Ο VAR ήταν «λαλίστατος» σε όλες τις φάσεις που ήταν σε βάρος του Ολυμπιακού, καλώντας μάλιστα το Γερμανό ρέφερι να δει και μόνος του φάσεις (όπως η σύγκρουση Περέα-Τσιμίκα στην περιοχή του Ολυμπιακού, όπου προβοκατόρικα είχαν παγώσει την φάση στο στιγμιότυπο που ο ερυθρόλευκος βρίσκει με το χέρι του το πρόσωπο του Κολομβιανού), αλλά δεν έκρινε πως ο άρχοντας της αναμέτρησης έπρεπε να δει το παρατεταμένο κράτημα στον Μπουχαλάκη μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις. Ο VAR δεν είδε ούτε το οφσάιντ του Μακέντα (στο 85′) σε μια φάση που ευτυχώς (για όλους) ο Σα ήταν εκεί διώχνοντας την μπάλα κόρνερ. Το τελευταίο που χρεώνουν το Γερμανό και την «παρεά» του ήταν πως υπέδειξε μόνο 5 λεπτά καθυστέρηση σε ένα δεύτερο ημίχρονο που είχε 6 αλλαγές, αλλά (το κυριώτερο) και πολλά λεπτά καθυστέρησης λόγω της χρήσης VAR. Ανάμεσα στο 58′ που κέρδισε το πέναλτι ο Περέα και μέχρι την εκτέλεση του κόρνερ που ακολούθησε την απόκρουση του πέναλτι από τον Σα, υπήρξε ένα κενό 4λεπτο περίπου που δεν παίχτηκε μπάλα. Την ίδια στιγμή που στην Τούμπα παίχτηκαν 8 και 7 λεπτά καθυστερήσεις στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο αντίστοιχα…

Διαιτητής: Στέγκεμαν (Γερμανία)

Κίτρινες: 7′ Δώνης, 27′ Σεμέδο, 42′ Κουρμπέλης, 43′ Μακέντα, 45′ Γκερέρο, 65′ Ινσούα

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (71′ Μπεκ), Μπουζούκης, Ζαχίντ (63′ Μολό), Κολοβός (46′ Περέα), Μακέντα

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέδο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Βαλμπουενά (69′ Καμαρά), Μασούρας (66′ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο.