«Απόδραση» με Γκριν στο μηδέν για τον Ολυμπιακό!
0

0
0

Πολύ κοντά σε μια απρόμενη και οδυνηρή ήττα βρέθηκε ο Ολυμπιακός απόψε στη Λευκάδα στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Stoiximan Basket League, με αντίπαλο τη Δόξα και θα την είχε υποστεί αν δεν είχε στη σύνθεσή του τα τελευταία λεπτά του αγώνα τον Έρικ Γκριν. Ο Αμερικανός γκαρντ, με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό χάρισε τη νίκη τους πρωταθλητές Ελλάδας. Ειδικά το δεύτερο και ενώ το σκορ ήταν 94-92 για τη Δόξα και το χρονόμετρο έδειχνε 1,3″ ήταν πραγματική μαχαιριά για τους γηπεδούχους.

Η Δόξα έχοντας σε δαιμονιώδη κατάσταση τον εκπληκτικό Γουέλς που τέλειωσε το ματς με 27 πόντους (6/9 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/5 βολές), αλλά και άξιους συμπαραστάτες του τους Ντόμπλας (16π, 6ρ), Σκοτ (15π) και Τσαλδάρης (15π) έβαλαν πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό και χρειάστηκαν τα δύο σουτ του Γκριν για να κριθεί ο νικητής.

Οι ερυθρόλευκοι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα είχαν αμυντικά προβλήματα, οι 94 πόντοι το μαρτυράνε άλλωστε. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου έκανε ότι περνούσε από της χέρι της για να κερδίσει το παιχνίδι, αλλά τελικά το έχασε στις λεπτομέρειες.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν μπει πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, προσφέροντας πλούσιο θέαμα στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό είναι ότι στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα είχαν μπει ήδη 32 πόντοι(15-17)! Παρά τις φωνές και τα παράπονα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι ερυθρόλευκοι δεν ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με σκορ 26-26.

Στη δεύτερη περίοδο οι πρωταθλητές Ελλάδας σοβαρεύτηκαν λίγο στην άμυνα (ειδικά με την είσοδο του Αγραβάνη στο 15′), περιόρισαν κάπως το ρυθμό των γηπεδούχων και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 7 (45-52).

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός βελτιώνοντας κι άλλο την άμυνά του κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +12 στο 26’, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με τον Λοτζέσκι να εκτοξεύει με τρίποντο τη διαφορά στο +16 (65-81). Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν πιστεύοντας πως είχε ολοκληρωθεί το ματς, με αποτέλεσμα η Δόξα που μπήκε πολύ δυνατά να «τρέξει» ένα επιμέρους σερί (15-2) και να πλησιάσει στο σκορ(80-83).

Στο 36′ ο Δεμερτζής με τρίποντο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους σε 85-85. Στα 2.30″ πριν το τέλος η Δόξα πέρασε μπροστά με τρίποντο του Γουέλς με 89-87. Ισοφάρισε σε 89-89 ο Λοτζέσκι με επιθετικό ριμπάουντ και κοντινό καλάθι, για να ακολουθήσουν δύο απίθανα καλάθια και πάλι του Γουέλς που ήταν ασταμάτητος. Πρώτα έγραψε το 91-89 στο 1.56″ με ατομική ενέργεια και στη συνέχεια έκανε το 94-89 1.30″ πριν την λήξη της αναμέτρησης με φοβερό τρίποντο (με ταμπλό από την κορυφή!). Τότε όμως εμφανίστηκε για τον Ολυμπιακό ως από μηχανής Θεός ο Γκριν, που μείωσε πρώτα σε 94-92 με τρίποντο, για να έρθει να γράψει το τελικό 94-95 με buzzer beater τρίποντο και αφού είχαν προηγηθεί άστοχο τρίποντο του Πρίντεζη και επιθετικό ριμπάουντ του Λοτζέσκι.

Για τον Ολυμπιακό εκτός του καθοριστικού Γκριν, που είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ξεχώρισαν ο Σπανούλης που είχε 19 πόντους (και 11 ασίστ) και ο Λοτζέσκι που 16 πόντους (με 4/7 τρίποντα). Πρώτος σκόρερ του αγώνα πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση ήταν ο ασταμάτητος Ουέλς με 27 πόντους (6/9 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/5 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 45-52, 65-81, 94-95

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Ψαθάς, Σκοτ 15, Δεμερτζής 3 (1), Γεωργάκης, Ταπούτος 10, Ντόμπλας 16 (1), Ρόμπινσον 8, Τσαλδάρης 15 (4), Γουέλς 27 (4).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (3), Μπιρτς 8 (4ριμπ), Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Σπανούλης 19 (11ασ, 1τριπ), Αγραβάνης 6, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 5 (4ριμπ), Μάντζαρης 10 (2), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 16 (4).

Στατιστικά Δόξας Λευκάδας: 94 πόντοι, 25/36 δίποντα (69%), 10/24 τρίποντα (41%), 14/17 βολές (82%), 21 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Στατιστικά Ολυμπιακού: 95 πόντοι, 25/38 δίποντα (65%), 10/24 τρίποντα (41%), 15/17 βολές (88%), 33 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.