Home Watch Bundesliga 5η αγωνιστική : Συνέχεια…. κατά τα γνωστά (highlights)
Bundesliga 5η αγωνιστική : Συνέχεια…. κατά τα γνωστά (highlights)
0

0
0

Η 5η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος δεν διαφοροποιήθηκε σε μεγαλο βαθμό από τα πεπραγμένα των προηγούμενων τεσσάρων αγωνιστικών. Τα φαβορί , Μπάγερν και Ντόρτμουντ συνέχισαν με νίκες, ενώ Σάλκε και Βόλφσμπουργκ φανέρωσαν για άλλη μια φορά τις τρανταχτές τους αδυναμίες. Λεβερκούζεν και Γκλάντμπαχ πέτυχαν σημαντικές, κυρίως για την ψυχολογία τους, νίκες, στρέφοντας πλέον την προσοχή τους στα επερχόμενα παιχνίδια για το Champions League. H ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, Λειψία, έβαλε δύσκολα και στην Κολωνία, ενώ Άιντραχτ και Χέρτα αλληλοεξουδετερώθηκαν στο ωραιότερο παιχνίδι της αγωνιστικής.

Η πρωταθλήτρια Μπάγερν φιλοξενήθηκε σε μια έδρα που παραδοσιακά τη δυσκολεύει, αυτή του Αμβούργου. Έτσι κι έγινε. Η κατοχή των Βαυαρών στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε ανούσια, την στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν και αυτοί τις στιγμές τους για να προηγηθούν. Στο δεύτερο μέρος οι αλλαγές των Ριμπερί και Βιδάλ αύξησαν την πίεση, αλλά το Αμβούργο έδειχνε να αντέχει. Η λύση τελικά ήρθε στο 88΄ με τον νεαρό Κίμιχ να σκοράρει έπειτα από ασίστ του Ριμπερί.

Στο κυνήγι της πρωταθλήτριας έμεινε η Ντόρτμουντ, η οποία συνέχισε τις υψηλές πτήσεις και εστιάζει την προσοχή της στο μεγάλης σημασίας παιχνίδι με τη Ρεάλ που ακολουθεί. Το 3-1 επί της Φράιμπουργκ την αφήνει ικανοποιημένη, ενώ υπήρχαν και προϋποθέσεις για μεγαλύτερο σκορ. Για τους Βεστφαλούς σκόραραν οι Ομπαμεγιάνγκ (45΄), Πίστσεκ (53΄) και Γκερέιρο (90΄), προσωρινά είχε μειώσει ο Φιλίπ (60΄).

Ανέτοιμη για άλλη μια φορά έδειξε η Βόλφσμπουργκ, η οποία ηττήθηκε 2-1 στην έδρα της Βέρντερ, μένοντας στη 13η θέση και δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα. Έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, το αυτογκόλ του Μπάουερ (70΄) έδωσε προβάδισμα στη φιλοξενούμενη. Παρόλα αυτά η ομάδα της Βρέμης βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ανέτρεψε την κατάσταση στο τελευταίο πεντάλεπτο. Τα γκολ των Τάι (86΄) και Γκεμπρεσελάσιε (91΄) της έδωσαν μια ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας και την ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση.

Μια τελευταία θέση, η οποία ανήκει στη Σάλκε. Η ομάδα του Βάιντσιρλ δεν λέει να σηκώσει κεφάλι, όντας απογοητευτική, κόντρα στα προγνωστικά που την ήθελαν βελτιωμένη τη φετινή σαιζόν. Θύτης αυτή τη φορά ήταν η Χόφενχαϊμ, η καλοδουλεμένη ομάδα του Νάιγκελσμπαιχ, η οποία παρότι βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ νωρίς (Τσούπο-Μότινγκ 4΄), αντέδρασε και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με τα γκολ των Κράμαριτς (17΄) και Ρουπ (41΄). Στο δεύτερο μέρος διατήρησε με σχετική άνεση το προβάδισμα της, βυθίζοντας τη Σάλκε ακόμη περισσότερο.

Όμορφο ματς έγινε στο Μάιντς, όπου η τοπική ομάδα υποδέχθηκε τη Λεβερκούζεν. Εκεί έλαμψε το άστρο του Τσιτσαρίτο. Ο Μεξικάνος φορ της Λεβερκούζεν με τρία δικά του γκολ (32’, 66,΄ 92΄) έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και επανάφερε την ηρεμία στις τάξεις της. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μάλι (31΄) και Μπελ (35΄).

Η τέταρτη γερμανική ομάδα που αγωνίζεται στο Champions League, η Γκλάντμπαχ, συνέχισε και αυτή με νίκη αφού επιβλήθηκε εντός έδρας με 2-0 της σκληροτράχηλης Ίνγκολσταντ. Τα γκολ πέτυχαν οι Στιντλ (42΄) και Βεντ (76΄). Έτσι Γκλάντμπαχ και Λεβερκούζεν ξεκίνησαν την προετοιμασία τους για τα μεσοβδόμαδα παιχνίδια με Μπαρτσελόνα και Μονακό, αντίστοιχα .

Η νεοφώτιστη Λειψία έδειξε άλλη μια φορά τα δόντια της υποχρεώνοντας σε ισοπαλία την πολύ παραγωγική φετινή Κολωνία, και πλέον βρίσκεται στην 7η θέση του πίνακα. Προηγήθηκε, μάλιστα, με σκόρερ τον Μπουρκ (5΄), αλλά 20 λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από τον Οσάκο.

Ολοκληρώνοντας, ίσως το ωραιότερο παιχνίδι του πρωταθλήματος ως τώρα έγινε στη Φρανκφούρτη, όπου Άιντραχτ και Χέρτα αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3. Το ματς στιγματίστηκε από δύο ανατροπές και πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των ομάδων. Η Χέρτα προηγήθηκε στο 19΄με το γκολ του Ιμπίσεβιτς αλλά στη συνέχεια υποχώρησε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τη βρει το ημίχρονο πίσω στο σκορ χάρη στα γκολ των Φαμπιάν (39΄) και Μάιερ (45΄). Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν και πάλι τα ηνία και μέσα σε ένα 20λεπτο πήραν κεφάλι στο σκορ ξανά (Ιμπίσεβιτς 58΄, Εσβάιν 65΄). Όλα έδειχναν ότι η Χέρτα θα έφευγε με σπουδαίο διπλό από τη Φρανκφούρτη. Παρόλα αυτά ο Έκτορ με γκολ στο 92΄έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του.