Home Ποδόσφαιρο Δεν έσπασε το μπλόκο, Ξάνθη – Ολυμπιακός 0-0 (highlights)
0

Δεν έσπασε το μπλόκο, Ξάνθη – Ολυμπιακός 0-0 (highlights)

0
0

Απώλεια δύο σημαντικών βαθμών στην διεκδίκηση του τίτλου από τον Ολυμπιακό, που δεν κατάφερε να περάσει από το μπλόκο που του έστησαν Ξάνθη και διαιτητές και έμεινε στο 0-0 με την ακριτική ομάδα για την 9η αγωνιστική της Super League 1.

O Ολυμπιακός ήταν μέτριος, δεν είχε το ρυθμό που μας έχει συνηθίσει και δεν κατάφερε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Ξάνθης, που το μόνο που έκανε σε όλη την αναμέτρηση ήταν να προσπαθεί να «χαλάσει» το παιχνίδι των φιλοξενούμενων, αμυνόμενη με διπλή και τριπλή ζώνη.

Οι Πειραιώτες μετά το τέλος ήταν έξαλλοι με τον Διαμαντόπουλο, αφού με τις υποδείξεις του (ή τις μη υποδείξεις) καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα. Ο ρέφερι από την Αρκαδία δεν έχει δώσει ένα κραυγαλέο πέναλτι στο 61′ του Άμπαντ πάνω στον Ελ Αραμπί (το εξωφρενικό είναι πως ούτε από το VAR τον ενημέρωσαν να δει έστω τη φάση), ενώ έχει κλείσει τα μάτια σε τρία πεντακάθαρα φάουλ έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, πρώτα σε χέρι του Σόσα σε σέντρα του Ομάρ, μετά σε γκρέμισμα του Λισγάρα στον Καμαρά και τέλος σε σπώξιμο του Σόσα στον Σουντανί (αν σημειωθεί πως και οι τρεις φάσεις είναι οφθαλμοφανείς και έχουν γίνει μπροστα στα μάτια και των βοηθών). Είναι χαρακτηριστικό πως τα φάουλ, σε μια αναμέτρηση που ο Ολυμπιακός είχε 59% κατοχή της μπάλας τα φάουλ είναι 8-14, με τους ερυθρόλευκους δηλαδή που είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους να έχουν κάνει περισσότερα φάουλ.

Αποκορύφωμα της αισχρής διαιτησίας του Διαμαντόπουλου το άρον άρον σφύριγμα της λήξης του αγώνα στα 5 λεπτά ακριβώς. Σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές διακοπές και καθυστερήσεις από πλευράς γηπεδούχων, ο Αρκάς ρέφερι υπέδειξε μόνο 5 λεπτά καθυστερήσεων και έσπευσε να σφυρίξει τη λήξη αμέσως μόλις συμπληρώθηκαν, αν και κατά τη διάρκεια τους οι παίκτες της Ξάνθης έκαναν καταφανέστατα καθυστέρηση (είδαν για αυτό το λόγο κίτρινη οι Άμπαντ και Λισγάρας, οι μοναδικές που έδειξε ο Διαμαντόπουλος στους γηπεδούχους).

Ο Ολυμπιακός θέλησε να μπει δυνατά στο ματς και απείλησε αλλά χωρίς να είναι αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια για να βγάλει γκολ. Στο 2ο λεπτό ο Αμπάντ μπλόκαρε προσπάθεια του Σουντανί. Στο 5′ ένα σουτ του Μπουχαλάκη έφυγε έξω και στο 7ο λεπτό ένα πολύ καλό φάουλ του Γκιλιέρμε πέρασε άουτ. Στο 28′ ένα σουτ του Τσιμίκα ήταν αρκετά καλό αλλά έφυγε έξω. Ο Ολυμπιακός πριν το τέλος του α’ μέρους είχε και σουτ από τους Ποντένσε και Μπουχαλάκη. Το πρώτο μέρος έκλεισε με 0-8 τελικές εκ των οποίων ήταν δύο του Ολυμπιακού στην εστία.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός προσπάθησε ξανά να πρεσάρει την Ξάνθη. Και πάλι όμως δεν ήταν αποτελεσματικός επιθετικά. Οι Ακρίτες επιχείρησαν να έχουν συμπαγές κέντρο και να κρατάνε καλά πίσω. Στο 75′ ο Ολυμπιακός είχε μία πολύ καλή φάση από κεφαλιά του Γκερέρο. Οι Πειραιώτες επιχείρησαν να αυξήσουν την πίεσή τους, έβαλαν στην εξίσωση με αλλαγή και τον Βαλμπουενά αλλά το ματς έμεινε στο 0-0. Ο Μαρτίνς έβαλε ότι επιθετικά όπλα είχε διαθέσιμα αλλά το παιχνίδι δεν του βγήκε. Στο α’ μέρος πάντως οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν πιο στρωτά και ορθολογικά σε σχέση με το β’ ημίχρονο.

«Καραϊσκάκη» έκαναν το γήπεδο της Ξάνθης οι 2.000 περίπου οπαδοί του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στην ακριτική πόλη και δημιούργησαν τρομερή ατμόσφαιρα ταγουδώντας σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

ΞΑΝΘΗ: Αμπάντ, Φασίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Σόσα (80′ Ντίρεσταμ), Κοβάτσεβιτς, Τερκί, Αμορίμ, Μουλέν (68′ Εντουάρντο), Ντουρίτσκοβιτς (60′ Φοσέ) και Στάρτζεον.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Αβραάμ, Τσιμίκας, Καμαρά (65′ Μασούρας), Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Σουντανί (64′ Γκερέρο), Ποντένσε (82′ Βαλμπουενά) και Ελ Αραμπί.