Εμφάνιση Νταμπλούχων!!!
0

0
0

CHAOLY4Με πολύ καλή εμφάνιση, σοβαρός και με διάθεση να παίξει ωραίο ποδόσφαιρο καθάρισε την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΑΟ Χανίων κερδίζοντας 1-4.

Όλοι οι παίχτες έτρεξαν μέχρι το 93 λεπτό σαν να έπαιζαν παιχνίδι Πρωταθλήματος και όχι κυπέλου απέναντι σε ομάδα κατώτερης κατηγορίας. Λίγα προβλήματα μόνο αντιμετώπισαν μέχρι το 10’ κυρίως λόγω των πολλών αλλαγών και στο ότι οι παίχτες που έπαιξαν δεν παίζουν συχνά μαζί, αλλά μετά το γήπεδο κατηφόρισε και η πάντα Ερυθρόλευκη κερκίδα στα Χανιά απόλαυσε ωραίο ποδόσφαιρο. Πόλλες τελικές προσπάθειες και ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Καλύτερος παίχτης του γηπέδου ήταν ο Καμπιάσο. Τεράστιος ο Αργεντίνος δε ξεχωρίζει ποτέ παιχνίδια και αποδίδει πάντα στο 100% δείχνοντας στους νεαρούς πως γίνεσαι παίχτης Θρύλος. Πολύ καλοί ήταν οι Κολοβός, Σεμπά, Σαλίνο και οι μικροί Τσιμίκας, Ζντιελνάρ, ενώ δεν υστέρησε κανείς, όπως κανείς δεν το είδε σαν αγγαρεία πράγμα που δίνει τα εύσημα στον Μάρκο Σίλβα.

Δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός αν και λόγω των πολλών αλλαγών είχε κάποια θέματα συνεννόησης στην αρχή, όπως επίσης ένα θέμα με το τεχνητό οφσάιντ στα στημένα των Χανίων. Κάπως έτσι δέχτηκε το πρώτο γκολ μετά από ασθενή απόκρουση του Καπίνο οι Χανιώτες γέμισαν, ο Ζντιελνάρ καθυστέρησε να βγει και κράτησε τον Γκέσιο σε κανονική θέση και έκανε το 1-0 στο 9’.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε μονόλογος, ανέβηκαν πολύ Καμπιάσο, Κολοβός και Σαλίνο με τον Ολυμπιακό να πιέζει και να γίνεται επικίνδυνος. Στο 11’ ο Καμπιάσο έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από ριμπάουντ που πήρε στην μεγάλη περιοχή να σκοράρει υπό την πίεση 2 αμυντικών. Στο 22’ έφτασε στην ισοφάριση με τον Σεμπά να βγάζει στον Καμπιάσο στην μεγάλη περιοχή, αυτός να προσποιείται αφήνοντας την μπάλα κάτω από τα πόδια και ο ερχόμενος ο Ερνάνι με πλασέ να ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό. Στο 28’ μετά από πάσα του Κολοβού ο Ζντιελνάρ προσπαθεί να περάσει τον αμυντικό και ανατρέπεται, αλλά ο διαιτητής δίνει άουτ. Με εντολή του Σίλβα αλλάζουν πλευρές Σεμπά με Ερνάνι με τον Ολυμπιακό να γίνεται αμέσως ακόμα πιο επικίνδυνος. Στο 37’ ο Σεμπά παίρνει την μπάλα από κανονική θέση, περνάει τον τερματοφύλακα, αλλά ο επόπτης σημειώνει λανθασμένα τον Βραζιλιάνο σε αντικανονική θέση. Αμέσως μετά στο 39’ ο Σεμπά τροφοδοτεί τον Κολοβό που περνάει 2 παίχτες καταπληκτικά και νικάει τον Πρίφτη για το 1-2. Τέλος πρώτου ημιχρόνου χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου χωρίς αλλαγές με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει δυνατά παίζοντας καλό ποδόσφαιρο. Στο 54’ ωραία προσπάθεια του Τσιμίκα βγάζει έξω στον Πάρντο που με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πρίφτη. Ένα λεπτό αργότερα κλέβει ο Σεμπά σε λάθος γύρισμα του αμυντικού των Χανίων, περνάει τον τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του είναι αδύναμο και διώχνουν πάνω στη γραμμή. Στο 66’ μετά εκπληκτική ενέργεια του Ερνάνι κάνει παράλληλη σέντρα – σουτ αλλά δεν μπορεί να προλάβει ο Κολοβός να σπρώξει την μπάλα στα διχτυα. Στο 72’ αποχωρεί τραυματίας ο Σαλίνο για να περάσει στη θέση του ο Σάλιακας. 77’ αλλαγή για τα Χανιά ο Μιχαλανδρέας Νύκταρης στη θέση του σκόρερ Γκέσιου. Στο 79’ ωραία προσπάθεια του Σεμπά αλλά τον προλαβαίνει ο Πρίφτης με την μπάλα να χτύπαει στα πόδια του Σεμπά και να περνάει άουτ. Αλλάγη με τον αρχηγό Γιάννη Μανιάτη να κάνει την επαναμφάνιση του μετά από καιρό στη θέση του Καμπιάσο. 1-3 στο 86’ με τον Πάρντο να δίνει κάθετη στον Σεμπά και ο Βραζιλιάνος με ωραία προσποίηση στον τερματοφύλακα να σκοράρει σε κενό τέρμα. Μετά το γκολ αφήνει τη θέση του στον Πουλίδο, μάλλον στο τελευταίο παιχνίδι του με την ερυθρόλευκη φανέλα. Στην πρώτη του επαφή ο Μεξικανός μετά από κλέψιμο περνάει 2 αντιπάλους ωραία αλλά στέλνει την μπάλα λίγο άουτ πάνω από την εστία. Τέλος με 1-4 στο 90’ από τον Γιάννη Μανιάτη που κάνει δώρο το γκολ στον εαυτό του στην ονομαστική του εορτή. Ο διαιτητής δίνει 3 λεπτά καθυστερήσεις χωρίς να σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση.

ΧΑΝΙΑ: Πρίφτης, Χατζηλιάδης, Παγώνης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Μασάντο, Τσούτσης, Ν. Νύκταρης (60′ Μπουζούκης), Γκέσιος (Μ. Νύχταρης), Δεινόπαπας (46′ Λίτα), Ρίκκα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Σαλίνο (72′ Σάλιακας), Σιόβας, Αυλωνίτης, Τσιμίκας, Καμπιάσο (79′ Μανιάτης), Ζντιέλαρ, Κολοβός, Πάρντο (87′ Πουλίδο), Ερνάνι, Σεμπά.