Home Ποδόσφαιρο Ένα και να καίει, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0 (highlights)
0

Ένα και να καίει, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0 (highlights)

0
0

Επιστροφή στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα για τον Ολυμπιακό, που επικράτησε δύσκολα με 1-0 του Παναθηναϊκού στο άδειο λόγω τιμωρίας «Γεώργ. Καραϊσκάκης» για την 17η αγωνιστική της Super League και εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Άρη (4-2 το Σάββατο) προσπερνώντας τον ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι της Κυριακής ήταν ένα κλασικό ντέρμπι «αιωνίων», που κρίθηκε εντέλει από την ποιότητα των παικτών των ερυθρόλευκων. Ο Ολυμπιακός των πολλών και σημαντικών προβλημάτων δεν μπορούσε να παίξει καλύτερα. Με τους Βαλμπουενά και Ποντένσε εντελώς ανέτοιμους (και Λάζαρο φυσικά, αλλά αυτόν τον αφήνουμε έξω), χωρίς τον καλύτερο του μέσο (Γκιλιέρμε), χωρίς τον δεύτερο σκόρερ του και πρώτο σε ασίστ (Σουντανί) και απέναντι σε μια ομάδα που αποδεδειγμένα δεν είναι κακή, οι Πειραιώτες προσπάθησαν και τελικά έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη. Και η νίκη είναι αυτή που μετράει περισσότερο.

Η νίκη των ερυθρόλευκων αποκτά πάντως μεγαλύτερη βαρύτητα γιατί έγινε και απέναντι σε ένα ολόκληρο σύστημα. Ο διαιτητής VAR, ο κατά πολλούς (τρομάρα του) κορυφαίος Έλληνας διαιτητής, αυτός που τρεις μέρες πριν το ντέρμπι έστειλε μήνυμα στους συναδέλφους του και τοποθετήθηκε εχθρικά μέσω καμπάνιας κατά του Ολυμπιακού για το θέμα της αποχής, ο Τάσος Σιδηρόπουλος προσπαθούσε μάταια να οδηγήσει τον διαιτητή της αναμέτρησης Φιλανδό Γκεστράνιους να δώσει πέναλτι σε βάρος των Πειραιωτών.

Δύο φορές ο Σιδηρόπουλος έστειλε τον άρχοντα της αναμέτρησης να δει στο βίντεο που έγιναν στην περιοχή του Ολυμπιακού, προσπαθώντας να εκμαιεύσει την εσχάτη των ποινών, απομονώνοντας καρέ που έδειχναν επαφή. Φυσικά ένας κανονικός διαιτητής (και όχι αυτοί της «εξυγίανσης») δεν κρίνει μια φάση από ένα στοπ-καρέ. Βλέπει όλη τη φάση και κρίνει ανάλογα. Και ο Γκεστράνιους έκρινε πολύ σωστά και στις δύο φάσεις, δείχνοντας «παίζεται».

Το ματς

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να επιβληθεί και τον Παναθηναϊκό να πιέζει από νωρίς ψηλά. Οι Μπουχαλάκης και Καμαρά δεν βρίσκονταν και στην καλύτερη τους κατάσταση με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι που υπερτερούσαν και αριθμητικά στο χώρο να έχουν πάρει τον έλεγχο του κέντρου.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη, προσπάθησε να βρει γκολ στέλνοντας την μπάλα στα άκρα, όμως σε δύο τρεις περιπτώσεις με πρωταγωνιστές τους Μασούρα και Βαλμπουενά ο Διούδης κράτησε την εστία του ανέπαφη.

Από το 26ο λεπτό και μετά όμως ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του παιχνιδιού. Σε αυτό το λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει με τον Δώνη, ενώ ο Γιόχανσον σκόραρε στην επόμενη φάση, αλλά ερχόμενος από αντικανονική θέση, υποδείχθηκε οφσάιντ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Σεμέδο στο 42’ και τον Γιόχανσον στο επόμενο λεπτό να απειλούν τις αντίπαλες εστίες, χωρίς όμως το 0-0 να αλλάζει.

Βλέποντας ο Πέδρο Μαρτίνς τους φιλοξενούμενους να έχουν πάρει το κέντρο έκανε μια ριψοκίνδυνη επιλογή στο ημίχρονο. Έβγαλε τον Μασούρα ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Γιασίν Μπενζιά. Ο Γαλλοτυνήσιος πήρε θέση μπροστά από τους Καμαρά και Μπουχαλάκη, με τον Βαλμπουενά να παίρνει θέση στο πλάι.

Η αλλαγή αυτή αποτέλεσε το κλειδί της νίκης. Χωρίς να πιάσει τη σούπερ απόδοση ο Μπενζιά, ήταν καθοριστικός. Πίεσε ψηλά, έκλεισε τα κενά, έκλεψε μπάλες, πάσαρε σωστά και βοήθησε στο να ξαναπάρει ο Ολυμπιακός τον έλεγχο του κέντρου.

Όταν πια μπήκε και ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Ποντένσε (στο 60′) οι γηπεδούχοι έγιναν ακόμη πιο πιεστικοί και επικίνδυνοι, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να χάνει πολύ σημαντική ευκαιρία δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο.

Το 1-0 ήρθε στο 74’. Από σέντρα ακριβείας του Βαλμπουενά ο Ελ Αραμπί «έπιασε» ένα φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Διούδη. Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός πέτυχε το γκολ και κατέκτησε το ματς.

Στο 82’ ο Ελαμπντελαουί βρέθηκε απέναντι στον Διούδη, αλλά δεν έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, ενώ στο τέλος ο Σα κατάφερε να μπλοκάρει την επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Μπεκ.

Έτσι το ντέρμπι ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-0 και τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμάρα, Ποντένσε (60′ Χριστοδουλόπουλος), Βαλμπουενά (90’+5 Κούτρης), Μασούρας (46′ Μπενζιά), Ελ Αραμπί.

Στον πάγκο: Αλέν, Γκερέρο, Λοβέρα, Παπαδόπουλος.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Γιόχανσον, Δώνης (83′ Καμπετσής), Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (78′ Περέα), Ζαχίντ (71′ Μπεκ), Μπουζούκης, Μακέντα.

Στον πάγκο: Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Χατζηθεοδωρίδης, Νούνες.