0

Ιδανικός αυτόχειρας και με γκρίζα βοήθεια (highlights)

0
0

Αυτοκτονία από τον Ολυμπιακό, που αν και βρέθηκε να προηγείται με +9 πόντους, περίπου 5΄για τη λήξη του αγώνα «κατάφερε» (γιατί κατορθώματος πρόκειται) να χάσουν από τον ΠΑΟ Superfoods με 68-71 στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Stoiximan Basket League.

Κι όμως στο 35′ της χθεσινής αναμέτρησης όλα έδειχναν ιδανικά για τους ερυθρόλευκους. Μετά από ένα νευρικό και ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (40-36) και ένα ακόμα πιο κλειστό τρίτο δεκάλεπτο (54-52, 30’), με μπροστάρηδες τον Χόλις Τόμπσον και Τζαμέλ ΜακΛίν κατάφεραν να ξεφύγουν με 9 πόντους (65-56, 35’) και έδειχναν έτοιμοι να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη. που αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Βασίλη Σπανούλη και Μπράιαν Ρόμπερτς

Σε εκείνο το σημείο όμως οι Πειραιώτες (παίκτες και προπονητής) έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και με λανθασμένες επιλογές σε άμυνα και επίθεση, έδωσαν το διακιώμα στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν στην ανατροπή, η οποία ήρθε με 3/3 τρίποντα των Σίγκλετον και Ρίβερς (2/2 με το ίδιο σύστημα!!! και την ίδια κατάληξη) και ένα ακροβατικό καλάθι του Γκιστ, μετά από pick-n-roll με τον Καλάθη.

Την ίδια στιγμή οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν πελαγωμένοι στα τελευταία λεπτά και άτολμοι και χωρίς αυτοσυγκέντρωση. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η φάση στα 52″ για τη λήξη, όταν ο Μάντζαρης σε αιφνιδιασμό του Ολυμπιακού, έκανε λάθος πάσα, δίνοντας την ευκαιρία για κλέψιμο στον Καλάθη.

Παρά τα λάθη των Πειραιωτών όμως, ακόμη και με ανορθόδοξο τρόπο, ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να πάει το παιχνίδι στην παράταση, ευκαιρία όμως που του τη στέρησαν οι διαιτητές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Συγκεκριμένα, κι ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν στο +3, ο Τζαμέλ ΜακΛιν ευστόχησε σε σουτ από τη ρακέτα, την ώρα που του γίνεται φάουλ από τον Κρις Σίνγκλετον. Οι διαιτητές δεν σφύριξαν την παράβαση, που είναι ξεκάθαρη, με αποτέλεσμα ο Superfoods να φτάσει σε μια νίκη, που πιθανότατα δεν άξιζε (με τη συνολική εικόνα).

Ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε χωρίς τους Βασίλη Σπανούλη και τους Μπράιαν Ρόμπερτς (λόγω τραυματισμού) και τον Κώστα Παπανικολάου να αποχωρεί από το παρκέ προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (τον έδιωξε από τον πάγκο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, γιατί ο Έλληνας φόργουορντ διαμαρτυρήθηκε για απόφαση διαιτητών!) είχε τους ΜακΛίν (18π.) και Τόμπσον (13π.) σε καλή κατάσταση και θα μπορούσε να έχει μπει με το δεξί στο πρωτάθλημα, αν δεν είχε το τελευταίο «νεκρό» πεντέλεπτο. Προχωράμε…

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 8 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 8 (2/7 τρίπ.), Τόμπσον 13 (1/5 τρίπ.), Πρίντεζης 8 (1/7 σουτ, 6 ριμπ.), ΜακΛιν 18 (7/9 δίπ.), Τολιόπουλος 1, Παπαπέτρου 5 (1), Στρέλνιεκς 2, Τιλί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Γκιστ 13, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (6/10 δίπ., 0/4 τρίπ., 2/2 βολ., 8 ριμπ., 7 ασ., 3 κλεψ.), Αντετοκούνμπο 5 (1), Σίνγκλετον 9 (2/10 σουτ, 5 ριμπ.), Ρίβερς 13 (3), Παππάς 7 (1), Ντένμον, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Βουγιούκας 1.

*Δεν έχουμε συνηθίσει να σχολιάζουμε αρνητικά τον Γιάννη Σφαιρόπουλο (θα πέσει φωτιά να μας κάψει), να εκφράσουμε μόνο μια απορία: Στη φάση που δίκαια διαμαρτύρεται ο Ολυμπιακός για καλάθι και φάουλ στον ΜακΛιν, γιατί πάμε για δίποντο, αφού χάνουμε με 3 πόντους;;; Να πεις ότι είχε time out ο κόουτς για να σχεδιάσει ακόμη μία επίθεση μετά τις επόμενες βολές, να το συζητήσουμε. Δεν είχαμε όμως…