0

Κατώτερος των περιστάσεων (video)

0
0

Την ήττα με 83-81 γνώρισε απόψε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ από τον Παναθηναϊκό, χάνοντας ταυτόχρονα και το πλεονέκτημα της έδρας για το οποίο τόσο πολύ είχε μοχθήσει φέτος.

Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν πολύ κατώτεροι των προσδοκιών (ειδικά στο α’ μέρος) και απογοήτευσαν τους χιλιάδες φίλους τους που γέμισαν το φαληρικό γήπεδο, χάνοντας το πρώτο παιχνίδι της σειράς των τελικών. Μπήκαν στο γήπεδο άνευροι και με έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ να κάνει πραγματικό πάρτυ στο πρώτο δεκάλεπτο. Λάθος επιλογές και αβίαστα λάθη στην επίθεση, κακές επιστροφές, καμία αλληλοκάλυψη και πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ είχε το μενού στην πρώτη περίοδο, που έκλεισε με τους πράσινους να προηγούνται με 15-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έβγαλε κάποια αντίδραση (ειδικά μετά το 15′). Προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, βελτίωσε την επίθεση του, βρίσκοντας λύσεις είτε κοντά, είτε μακριά από το καλάθι, αλλά συνέχιζε να προβληματίζει στην άμυνα. Κατάφερε να ισοφαρίσει σε 37-37 στο 17′, αλλά 3΄ολιγωρίας και πάλι στην άμυνα ήταν αρκετά για να δεχτεί 10 πόντους και να πάει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 41-47.

Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη αμυντικά για τους ερυθρόλευκους. Έβγαλαν επιτέλους ενέργεια και σκληράδα, πίεσαν τα αντίπαλα γκαρντ να κάνουν λάθη και παίρνοντας τα ριμπάουντ από τα άστοχα σουτ των φιλοξενούμενων έτρεξαν και «χτύπησαν» στον αιφνιδιασμό. Η διαφορά πλέον είχε εξατμιστεί και το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για σκληρά νεύρα. Σκορ στο 30′ 62-61.

Στα τελευταία 10′ συνεχίστηκε το ντέρμπι. Το προβάδισμα σε όλη σχεδόν την περίοδο το είχε ο ΠΑΟ, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται συνεχώς κοντά στο σκορ και μειώνει ή και να ισοφαρίζει. Προηγούνταν οι πράσινοι με 3 (62-65), ισοφάριζε ο Ολυμπιακός (67-67). Ξαναέπαιρναν προβάδισμα 3 πόντων (69-72) οι φιλοξενούμενοι, ισοφάριζε ο Πρίντεζης με τρίποντο (72-72, τελευταία ισοπαλία).

Στα 2.29″ ο ΠΑΟ ξανά μπροστά με 3 (74-77) ξανά αντίδραση από τον Ολυμπιακό και 76-77. Τρίποντο (μαχαιριά, με τη λήξη της επίθεσης) από το Φώτση στα 38″ και 4 μπροστά ο ΠΑΟ (76-80), πάλι αντίδραση από τους ερυθρόλευκους και 79-80 με τρίποντο του Λοτζέσκι στα 20″.

Σε αυτό το σημείο ξεκίνησαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να κάνουν φάουλ, προκειμένου να στείλουν τους αντιπάλους τους στις βολές. Ο πρώτος που πήγε στη γραμμή της προσωπικής ήταν ο Παππάς, που ήταν απόλυτα ψύχραιμος κάνοντας το 79-82. Φάουλ από τους παίκτες του Πεδουλάκη στο Σπανούλη για να μην αφήσουν σουτάρει τρίποντο, με τον αρχηγό πάντως να είναι εύστοχος και να κάνει τοσ σκορ 81-82. Φάουλ και πάλι και βόλες, στο Διαμαντίδη αυτή τη φορά. Ο αρχηγός των πράσινων ευστοχεί στην πρώτη, χάνει τη δεύτερη, με τον Παπανικολάου να παίρνει το ριμπάουντ. Ο Έλληνας φόργουορντ όμως και ενώ είχε 10″ στη διάθεση του έκανε τη χειρότερη δυνατή επιλογή. Δεν πάσαρε άμεσα σε γκαρντ, κλείστηκε στα πλάγια (εννοείται πως οι διαιτητές δεν θα σφύριζαν φάουλ στον Καλάθη, που τον τράβαγε και τον παρεμπόδιζε), έπιασε την μπαλά και το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να την πετάξει άγαρμπα με τη λήξη. Τελικό σκορ 81-83.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν ο Ματ Λοτζέσκι (21 πόντους) και ο Γιώργος Πρίντεζης (17 πόντους). Από τον Πανθηναϊκό κορυφαίοι ο Καλάθης με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ και οι Φώτσης (13 πόντοι με 3 τρίποντα) και Φελντέιν (15 πόντοι με 4 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 41-47, 62-61, 81-83

Ανά δεκάλεπτο: 15-24, 26-20, 21-14, 19-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Σπανούλης 15 (2), Πρίντεζης 17 (1), Μάντζαρης, Παπανικολάου 4, Παπαπέτρου 9 (2), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 3, Αγραβάνης, Ουόρικ, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 21 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 13 (3), Ραντούλιτσα 4, Φελντέιν 15 (4), Καλάθης 16 (2τρ., 9 ασίστ, 9 ριμπ.), Παππάς 10 (1), Διαμαντίδης 4 (1), Γκιστ 11, Ουίλιαμς 1, Χάντερ 5, Χέινς.

* Πάμε για το μπρέικ και το 1-1. Το ταμείο θα γίνει στο τέλος!

** Κάποιοι παίκτες οφείλουν να δώσουν κάποιες απαντήσεις την Κυριακή. Έτσι Βαγγέλη, Κώστα και Οθέλο;

*** Γιώργο ψυχάρα Ολυμπιακάρα! Να ζήσεις να τον θυμάσαι Πριντ…