Home Ποδόσφαιρο «Κόλλησε» στα Πηγάδια, Ξάνθη – Ολυμπιακός 1-1 (vids)
0

«Κόλλησε» στα Πηγάδια, Ξάνθη – Ολυμπιακός 1-1 (vids)

0
0

Ο Ολυμπιακός «κόλλησε» στα Πηγάδια καθώς έμεινε στο 1-1 με την Ξάνθη για την τρίτη αγωνιστική της Super League, πληρώνοντας την αστοχία των παικτών του στην τελική φάση, αλλά και την εχθρική διαιτησία του Καλογερόπουλου.

Την πρώτη του απώλεια βαθμών στην Super League είχε απόψε ο Ολυμπιακός που δεν μπόρεσε να αποδράσει από τα Πηγάδια. Η Ξάνθη ήταν άκρως ανταγωνιστική στην έδρα της και έστησε μπλόκο, αποσπώντας ισοπαλία με σκορ 1-1 στο πιο γεμάτο παιχνίδι του πρωταθλήματος μέχρι στιγμής.

Οι ερυθρόλευκοι που είχαν την πρώτη του απώλεια βαθμών στη φετινή διοργάνωση, αν και ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι με γρήγορο γκολ του Ένχελς (12′) που σκόραρε στο ντεμπούτο του, δεν είχαν ανάλογη συνέχεια και κυρίως δεν αξιοποίησαν τις πολλές και κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησαν στο πρώτο ημίχρονο.

Τελικά, ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου μίλησε για ακόμη μία φορά και οι Ακρίτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε μια που δεν μύριζε γκολ. Στο 43’ο Λισγάρας βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι σε επαναφορά της μπάλας στην περιοχή του Ολυμπιακού και με άψογη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του καπίνο, που ήταν εκτός θέσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έμειναν πίσω, αμύνθηκαν μαζικά και δεν άφησαν χώρους στον Ολυμπιακό να φτάσουν εύκολα στην εστία του (πολύ σταθερού) Ζίβκοβιτς.

Στις πιο σημαντικές στιγμές καταγράφονται το πλασέ του Σεμπά στο 56′ που έδιωξε σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς, η κεφαλιά ψαράκι του Γέντριτσεκ στο 62′ που κατέληξε άουτ με εξουδετερωμένο τον Καπίνο, ενώ στο 79′ ο Εμενίκε σημάδεψε από καραμπόλα σωστά, όμως, το τέρμα ακυρώθηκε από τον ρέφερι Καλογερόπουλο που υπέδειξε ότι η μπάλα είχε βρει στο χέρι του.

Τα highlights της αναμέτρησης

Φτάσαμε και στον Καλογερόπουλο. Ο Έλληνας ρέφερι από τον Σύνδεσμο Αθηνών συνέχισε τις εχθρικές διαιτησίες του σε βάρος του Ολυμπιακού κάνοντας πραγματικά εγκλήματα πάλι χθες. Τα όργια του ξεκίνησαν από νωρίς και στο 10’ δεν έδωσε πεντακάθαρο πέναλτι σε χέρι του Λισγάρα! Συγκεκριμένα, ο Φορτούνης ξεμαρκαρίστηκε ωραία, έκανε το σουτ και ο αμυντικός της Ξάνθης έδιωξε με το χέρι την μπάλα σε κόρνερ! Μια πεντακάθαρη φάση, στην οποία ο Καλογερόπουλος έκανε τα στραβά μάτια!

Ο Λισγάρας, που ισοαφάρισε τελικά για την Ξάνθη στο 43′, θα έπρεπε να έχει αποβληθεί λίγα λεπτά αργότερα (αν είχε δεχθεί έστω την κίτρινη κάρτα στην προηγούμενη), όταν σταμάτησε πάλι με το χέρι το Φορτούνη με φάουλ έξω από την περιοχή.

Στο 79′ ο Εμενίκε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Καλογερόπουλος το ακύρωσε γιατί η μπάλα είχε χτυπήσει στο χέρι του Νιγηριανού επιθετικού. Όσες φορές και να είδαμε τη φάση στο replay δεν κατάφεραμε να έχουμε ξεκάθαρη άποψη αν η μπάλα βρήκε όντως στο χέρι του πρώην παίκτη της Φενέρ. Ο ρέφερι φυσικά το είδε με γυμνό οφθαλμό!

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Καμαρά, Ντε Λούκας (72΄ Μεχία), Λουσέρο, Κίκε (59΄ Ρότσε), Μπρίτο, Γέντριτσεκ (81΄ Τριάδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρομαό, Ένχελς, Κούτρης, Ζιλέ, Οτζίτζα Οφόε, Φορτούνης (76΄ Ανδρούτσος), Σεμπά, Μάριν (65΄ Καρσελά), Τζούρτζεβιτς (60΄ Εμενίκε)