Home Ποδόσφαιρο «Κρύα» νίκη με νέα πρόσωπα, Ολυμπιακός – Ξάνθη 1-0 (highlights)
0

«Κρύα» νίκη με νέα πρόσωπα, Ολυμπιακός – Ξάνθη 1-0 (highlights)

0
0

Δύσκολη νίκη για τον Ολυμπιακό με 1-0 επί της Ξάνθης σε μια πολύ κρύα βραδιά στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Ο Μάρκο Σίλβα επέλεξε για αυτό το παιχνίδι να ξεκινήσει στην ενδεκάδα του αρκετά νέα πρόσωπα. Είχαμε σχολιάσει πως η ισοπαλία στον Πλατανιά την προηγούμενη εβδομάδα θα έπαιρνε αρκετό από το άγχος του Πορτογάλου προπονητή, που θα μπορούσε πλέον να «ανοίξει» το ροτέισον δίνοντας ευκαιρίες και σε παίκτες που δεν είχαμε δει στον πρώτο γύρο.

Με βασικούς τους Ζντίελαρ (πρώτη φορά δίδυμο στο κέντρο με Κασάμι) Πουλίδο, αλλά και με άμυνα χωρίς Σιόβα και Μαζουακού, οι Πειραιώτες δεν βρήκαν ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να ζεστάνουν τους οπαδούς τους που αψήφισαν το κρύο και βρέθηκαν στο Φαληρικό γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά. Ότι και να είπε στους παίκτες του ο Σίλβα έπιασε καθώς πίεσαν τους «ακρίτες» και μέσα σε 6-7 λεπτά είχαν και 2-3 καλές στιγμές με τον Πουλίδο. Το γκολ όμως δεν ερχόταν και αυτό ανάγκασε τον Πορτογάλο τεχνικό των ερυθρόλευκων να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Με διπλή αλλαγή στο 65′ έβγαλε τον Πάρντο και τον Κασάμι και έβαλε στο παιχνίδι τους Τσόρι και Ιντέγε. Πλεόν οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν με ένα μόνο κόφτη (το Ζντίελαρ), δύο επιθετικά χαφ μπροστά του (Τσόρι και Φορτούνη), με Πουλίδο και Ντουρμάζ στα άκρα και τον Ιντέγε στην κορυφή.

Μέχρι να προσαρμοστούν στο νέο σχήμα οι Πειραιώτες κοψοχόλιασαν δύο φορές σε ισάριθμες πολύ καλές ευκαιρίες της Ξάνθης. Στο δοκάρι του Σολτάνι στο 66′ και στο σουτ του Λουσέρο στο 73′. Δεν κατάφεραν να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι και το πλήρωσαν. Ένα μόλις λεπτό από την τελευταία ευκαιρία τους ο Ολυμπιακός σκόραρε. Ωραίο γέμισμα από τον Ομάρ έβγαλε το Φορτούνη τετ α τετ. Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας (που ήταν από τους χειρότερους μέχρι εκείνη τη στιγμή) έκανε αυτό που έπρεπε. Αντί να προσπαθήσει να νικήσει τον Τσενάμο, σιγούρεψε το γκολ πασάροντας στον επερχόμενο Πουλίδο που πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν πλήρως στο γήπεδο, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Τελικό σκορ 1-0. 18η νίκη στο πρωτάθλημα και συνεχίζουμε.

Κορυφαίοι από πλευράς Ολυμπιακού ο Άλαν Πουλίδο και ο Σάσα Ζντίελαρ. Ο Μεξικανός επιθετικός ξεκίνησε μαγκωμένα στο παιχνίδι, αλλά σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του. Δημιούργησε και είχε καλές στιγμές μπροστά στην αντίπαλη εστία, ενώ πέτυχε και το νικητήριο τέρμα. Με την εμφάνιση του έδειξε πως ο Σίλβα μπορεί να τον υπολογίζει.

Από την πλευρά του, ο Σέρβος μέσος έδειξε πως δικαιολογημένα ακούγονταν καλά λόγια για την αξία του. Παίζοντας πρώτη φορά στο πρωτάθλημα και μάλιστα βασικός, δεν έδειξε να «κωλώνει» πουθενά. Αμυντικά ήταν πολύ καλός, κλείνοντας σωστά τους χώρους και δίνοντας πολλές βοήθειες στους αμυντικούς του. Επιθετικά δεν πήρε πολλές πρωτοβουλίες, αλλά μοίραζε σωστά την μπάλα. Σίγουρα με την εμφάνισή του αυτή ο νεαρός Σέρβος έβαλε ευχάριστο πονοκέφαλο στον προπονητή του…

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Ντα Κόστα, Σαλίνο, Ζντιέλαρ, Κασάμι (65′ Ντομίνγκες), Ντουρμάζ, Πάρντο (65′ Ιντέγε), Φορτούνης, Πουλίδο.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Φλίσκας, Ορφανίδης, Καπετάνος (86′ Χερέα), Λισγάρας, Καρυπίδης (81′ Σκούρτης), Ντιμιτρόφ (80′ Τριάντης).