Home Ποδόσφαιρο Λύτρωση με Νάτχο στο 92′, 2-1 τον Αστέρα (highlights)
0

Λύτρωση με Νάτχο στο 92′, 2-1 τον Αστέρα (highlights)

0
0

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό απόψε, που επικράτησε στο «Γεωργ. Καραϊσκάκης» του Αστέρα Τρίπολης με 2-1 για την 3η αγωνιστική της Super League χάρη σε γκολ στο 92′ του Μπίμπαρς Νάτχο.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν χάρη στο τέρμα του Ισραηλινού μέσου (αποδείχτηκε χρυσή αλλαγή) στις καθυστερήσεις να… σπάσουν το μπλόκο που του είχε στήσει ο Σάββας Παντελίδης και η ομάδα του, αλλά και ο διαιτητής Τζήλος!

Κι όμως τίποτα στο πρώτο ημίχρονο δεν φανέρωνε τι θα ακολουθήσει. Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και την ενδεκάδα την οποία έχει χρησιμοποιήσει περισσότερο, από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου. Στο τέρμα ήταν ο Γιαννιώτης, ενώ στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ομάρ, Μιράντα, Βούκοβιτς και Τσιμίκας. Ο Καμαρά με τον Μπουχαλάκη ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι και μπροστά τους, σε ελεύθερο ρόλο, ο Φορτούνης. Ο Ποντένσε ήταν αριστερά, ο Λάζαρος δεξιά και μοναδικό καθαρός επιθετικός ήταν ο Μιγκέλ Γκερέρο.

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 5′ είχαν την πρώτη μεγάλη τους ευκαιρία, με τον Κώστα Φορτούνη να τραντάζει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου, τερματοφύλακα του Αστέρα σε αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ. Λίγα λεπτά αργότερα (16′) ήταν σειρά του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου να χάσει σημαντική ευκαιρία καθώς ελίχθηκε πολύ όμορφα στην περιοχή των Αρκάδων, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Ότι δεν κατάφεραν όμως οι δύο Έλληνες άσοι του Ολυμπιακού, να ανοίξουν δηλάδή το σκορ, το κατάφερε και μάλιστα με εκπληκτικό τρόπο ο Μάντι Καμαρά. Ο 21χρονος μέσος από τη Νέα Γουινέα πέτυχε το γκολ της αγωνιστικής, αν όχι της χρονιάς! Πήρε την μπάλα λίγο κάτω από τη σέντρα, προχώρησε λίγα μέτρα και εξαπέλυσε, με το δεξί πόδι, έναν απίστευτο «κεραυνό»! Ο Παπαδόπουλος εκτοξεύτηκε, προσπαθώντας να ακολουθήσει την πορεία της μπάλας, η οποία όμως τράνταξε την εσωτερική μεριά του οριζόντιου δοκαριού και έσκασε εντός του τέρματος! Απίστευτο γκολ!!!

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αν και το σκορ δεν άλλαξε, ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι καλός, με τον Καμαρά να απλώνει πολύ όμορφα το παιχνίδι των ερυθρόλευκων, το Φορτούνη να είναι για ακόμη ένα παιχνίδι ο καλός «Φορτούνης» και τον Ποντένσε να είναι συνεχής πηγή κινδύνων για την άμυνα του Αστέρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός και λόγω κούρασης, αλλά και λόγω Μπέτις έριξε κάπως το ρυθμό του και παραλίγο να το πληρώσει ακριβά καθώς οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και λίγο έλειψε να έχουν οι ερυθρόλευκοι την πρώτη απώλεια βαθμών τους στο πρωτάθλημα,

Ο Αστέρας προειδοποίησε τους γηπεδούχους για τα σχέδιά του από το 51΄ με τον Τσιλιανίδη να νικιέται στο μακρινό του σουτ από το Γαννιώτη και το 55′ όταν ο Μανιάς για λίγο δεν πρόλαβε να πιάσει «γεμάτα» την μπάλα στην προβολή του και να τη στείλει στα δίχτυα του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Κι όμως οι ερυθρόλευκο δεν τους πήραν στα σοβαρά. Ίσως καθυστέρησε και ο Πέδρο Μάρτινς να κάνει τις διορθωτικές κινήσεις του.

Ο Μπουχαλάκης που είχε παίξει π.χ. τρία παιχνίδια (τα 2 με την εθνική) σε λιγότερο από 2 εβδομάδες (και 9 συνεχόμενα από την έναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων του Ολυμπιακού) έβγαζε μια δικαιολογημένη κούραση. Ο προπονητής του Ολυμπιακού είχε σηκώσει τον Γκιγιέρμε από την αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά του έδωσε εντολή να ετοιμαστεί να μπει στο 67′. Τους πρόλαβε όμως ο Αστέρας και ο Τόνσο.

Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη έκλεψαν την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή τους και με πολύ όμορφο τρόπο έφυγαν στην αντεπίθεση, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν όλοι μπροστά. Οι Αρκάδες κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και ο Φερνάντεθ πάσαρε την μπάλα στον Τόνσο, σε ένα χώρο που θα έπρεπε να καλύψει το αμυντικό χαφ, που όμως έλειπε. Ο Αργεντίνος του Αστέρα πλάσαρε από κοντά, νικήθηκε από το Γιαννιώτη, αλλά και πάλι προλάβε, πήρε το «ριμπάουντ» και από κοντά έκανε το 1-1.

Το γκολ έκανε τον Πέδρο Μαρτίνς να αλλάξει τα σχέδια του. Ακύρωσε την αλλαγή του Βραζιλιάνου μέσου, περνώντας τελικά στο παιχνίδι στο 72′ τον Χασάν στη θέση του Λάζαρου, αλλάζοντας σταδιακά το σχηματισμό σε 4-4-2 (το ολοκλήρωσε με την αλλαγή του Φετφατζίδη αντί του Φορτούνη στο 74′).

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια με τα νέα πρόσωπα στο γήπεδο και άγγιξαν το 2-1 στο 80′, όταν ο Χασάν νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο, με τον Έλληνα γκολκίπερ να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο την μπάλα στην εξ επαφής προβολή του Αιγύπτιου φορ.

Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να προηγηθούν στο 86′ όταν μετά από λάθος εκτίμηση της φάσης από τον Μιράντα, ο Τόνσο βρέθηκε φάτσα με το τέρμα των Πειραιωτών, αλλά σούταρε άουτ.

Η λύτρωση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 92΄όπως είπαμε, όταν ο Ποντένσε σέντραρε από δεξιά, ο Γκερέρο γύρισε την μπάλα αριστοτεχνικά με κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, με το Νάτχο (που είχε μπει αλλαγή στο 84′ στη θέση του Καμαρά) να νικάει τον Παπαδόπουλο με δυνατό σουτ στη γωνία, γράφοντας το τελικό 2-1, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά (84’ Νάτχο), Μπουχαλάκης, Λάζαρος (72’ Χασάν), Ποντένσε, Φορτούνης (74’ Φετφατζίδης), Γκερέρο.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Κώτσιρας (46’ Φερνάντεζ), Μαρτίνεζ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης, Μανιάς (79’ Βαλιέντε), Καλτσάς (61’ Τόνσο).

*Άφησα στο τέλος τον διαιτητή της αναμέτρησης. Ο Τζήλος, «τέκνο της εξυγίανσης» μας έδειξε τι θα ακολουθήσει και φέτος στο πρωτάθλημα. Η διατησία του ήταν τουλάχιστον εκνευριστική σε κάποιες φάσεις, ενώ όπως είπε και ο Δημήτρης Γρηγορόπουλος στον αέρα του Sport24, η υπόδειξη μόνο τεσσάρων λεπτών καθυστερήσεων σε ένα παιχνίδι που είχε 6 αλλαγές και τουλάχιστον 3-4 «τραυματισμούς» παικτών του Αστέρα είναι ΠΡΟΚΛΗΣΗ! Ελπίζω να μην του έκατσε καρύ το γκολ του Νάτχο. Ή μάλλον τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥ ΕΚΑΤΣΕ!