0

Μαγκιά! (highlights)

0
0

Τι κι αν αγωνίστηκε χωρίς τους Αγκάμες, Νταφ και Φιλίποφ και βρέθηκε να χάνει με 1-0 και 2-1 σετ στη γεμάτη Πυλαία; Ο Ολυμπιακός έδειξε για μια ακόμη πως είναι φτιαγμένος από ατσάλι και με μια εμφάνιση γεμάτη ΜΑΓΚΙΑ έφυγε νικητής στο τάι μπρέικ επί του ΠΑΟΚ με 2-3 σετ (25-20, 19-25, 25-19, 17-25, 14-16).

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να κερδίζουν διαδοχικά τα σετ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με όπλο τους το νέο τους μεταγραφικό απόκτημα, το Σέρβο διεθνή διαγώνιο, Σάσα Στάροβιτς έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτο σετ με 25-20. Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο σετ και σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο του Τσούπκοβιτς το κατέκτησαν με 19-25. Επανάληψη της εικόνας του πρώτου σετ είχαμε στο τρίτο, με τον ΠΑΟΚ και πάλι να είναι καλύτερος, να εκμεταλλεύεται τα λάθη του Ολυμπιακού και να φτάνει εύκολα στο 25-19.

Ψυχική δύναμη και σθένος έδειξαν οι ερυθρόλευκοι στο τέταρτο σετ, αφού ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με 17-25. Στο σετ αυτό λίγο έλειψε να τιναχθεί το παιχνίδι στον αέρα, αφού με το σκορ στο 14-16 υπέρ του Ολυμπιακού, ο Στιβαχτής διεκδικεί μια μπάλα πάνω στο φιλέ, μετά από «χαλασμένη» υποδοχή, καταφέρνει να κάνει το πλασέ και να πάρει τον 17ο πόντο των Πειραιωτών. Η φάση είναι καθαρή για το διαιτητή Γεωργιάδη, που έχει δει σωστά, δίνοντας τον πόντο στον Ολυμπιακό. Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ, προπονητές, παίκτες και παράγοντες θεώρησαν πως υπήρξε υπέρβαση και ξέσπασαν σε (ανάρμοστες) διαμαρτυρίες, που είχε ως αποτέλεσμα να εισπράξουν (μόνο) μάι κόκκινη κάρτα (στον Πέτκοβιτς).

Ντέρμπι είχαμε στο τελευταίο σετ. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ νευρικά, κέρδιζε πόντους με την επίθεσή του, αλλά έκανε δώρο πόντους στους γηπεδούχους με συνεχόμενα χαμένα σερβίς. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει μέχρι το 9-9. Δύο συνεχόμεοι πόντοι για τους ερυθρόλευκους με Κόστα και λάθος του Ανδρεάδη κάνει το σκορ 9-11. Μειώνει ο Στάροβιτς σε 10-11, αλλάνώ ο Ολυμπιακός με πόντους των Κόστα και Τσούπκοβιτς κάνουν το 10-13. Σειρά του ΠΑΟΚ να πάρει συνεχόμενους πόντους, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 13-13. 13-14 με φοβερή επίθεση από τον Τσούπκοβιτς και πρώτο ματς μπολ για τους φιλοξενούμενους, που όμως πάει χαμένο αφού ο Σαφράνοβιτς ισοφαρίζει σε 14-14. Σώζει μια χαμένη μπαλιά ο Στιβαχτής και με πλασέ κάνει το 14-15, με το Ζουπάνη να είναι αυτός που με επίθεση τελείωσε τον αγώνα υπέρ του Ολυμπιακού.

Μεγάλο παιχνίδι από τον Κώστα Στιβαχτή, που απέδειξε (με το Φιλίποφ τραυματία) πως ο Ολυμπιακός έχει δύο ισάξιους πασαδορούς, μοιράζοντας ιδανικά το παιχνίδι και αξιοποιώντας τους συμπαίκτες του. Σε μεγάλη βραδιά και οι Τσούπκοβιτς, Ζουπάνι και Κόστα, που είχαν από 18 πόντους. Κράτησε σχεδόν μόνος του την υποδοχή των ερυθρόλευκων ο Μένιος Κοκκινάκης.

Τα σετ: 25-20 (24’), 19-25 (24’), 25-19 (27’), 17-25 (26’), 14-16 (20’)

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-20
2ο σετ: 8-7, 13-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-19
4ο σετ: 6-8, 13-16, 14-21, 17-25
5ο σετ: 5-4, 9-10, 10-12, 14-16

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/2 επ), Στάροβιτς 23 (20/37 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 14 (9/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (7/11 επ, 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (8/19 επ, 64% υπ – 44% άριστες), Ντάντε 15 (13/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ – 38% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ -44% άριστες), Κωνσταντινίδης, Παντακίδης, Σωτηρίου 1 (1/5 επ, 86% υπ – 57% άριστες), Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Ζουπάνι 18 (17/31 επ, 1 άσσος), Σουλτανόπουλος 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής 4 (3/3 επ, 1 άσσος), Κοκκινάκης 8 (6/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 77% υπ – 65% άριστες), Άθος Κόστα 18 (11/16 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 18 (16/35 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ – 36% άριστες) / Στεφάνου (λ, 88% υπ – 76% άριστες), Γκούζντα (λ), Φράγκος (50% υπ – 50% άριστες), Αγκάμεζ.

*Αλητεία για ακόμη μία φορά από τη NOVA, που μετά από τις τεθλασμένες γραμμές στα οφσάιντ στο ποδόσφαιρο, χθες προσπάθησε να αποδείξει πως στην κρίσμη φάση του 4ου σετ ο Στιβαχτής έκανε υπέρβαση, παγώνοντας την εικόνα ελάχιστα μετά από εκεί που έπρεπε. Ο κανονισμός είναι σαφής και θα έπρεπε να τον γνωρίζουν στο συνδρομητικό. Τα χέρια του επιτιθέμενου μπορούν να περάσουν πέρα από το φιλέ, με την προϋπόθεση πως η επαφή έγινε στο δικό του χώρο. Εκτός και αν υπάρχει δόλος…
**Με λάθη και για τις δύο ομάδες η διαιτησία των Γεωργιάδη και Μυλωνάκη δεν έκρινε το αποτέλεσμα.
***Στα θύματα της Θύρας 7 αφιέρωσαν τη νίκη οι αθλητές του Ολυμπιακού.