Home Ποδόσφαιρο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-1 αντί 5-1 (highlights)
0

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-1 αντί 5-1 (highlights)

0
0

Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό για την 10η αγωνιστική της Super League.

Οι ερυθρόλευκοι αν και ήταν καθολικά ανώτεροι από τους αντιπάλους τους δεν κατάφεραν για ακόμη ένα παιχνίδι να φτάσουν στη νίκη πληρώνοντας την επιθετική δυστοκία τους, την τύχη των αντιπάλων τους, αλλά και τα λάθη του Ελβετού διαιτητή Γιάκοτετ.

Ο Ολυμπιακός «πέταξε» ένα ημίχρονο, αφού στο πρώτο 45λεπτο, σπατάλησαν όλες τις δυνάμεις τους πιέζοντας τους φιλοξενούμενους και κυκλοφορώντας φλύαρα την μπάλα, χωρίς όμως (με εξαίρεση το τετ-α-τετ του Ποντένσε με το Διούδη, που «έβγαλε» ο Έλληνας κίπερ) αν δημιουργούν επικίνδυνες φάσεις για την «πράσινη» εστία.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και την αναγκάστικη αλλαγή του Χασάν (κτύπησε στο γόνατο, αναμένονται οι εξετάσεις του) με το Λάζαρο, οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο γήπεδο, προσπαθώντας να «πιάσουν από το λαιμό» τον αντίπαλό τους, έχοντας τη συμπαράσταση του κόσμου τους που μπήκε δυνατά και αυτός στην εξίσωση. Και το πέτυχαν, αφού βρήκαν γκολ στο 49′, με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Διούδη, γκολ όμως που ο Ελβετός ρέφερι έσπευσε να ακυρώσει για φάουλ του Νάτχο σε βάρος του τερματοφύλακα του ΠΑΟ. Η αλήθεια είναι πως ήταν μια όντως πολύ άτυχη στιγμή για τον Διούδη, που βγήκε άτσαλα να διώξει σέντρα του Ομάρ από δεξιά και χτύπησε το κεφάλι του στο γόνατο του Ισραηλινού μέσου του Ολυμπιακού, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν ήταν επικίνδυνο παίξιμο από πλευράς του ερυθρόλευκου για να δοθεί φάουλ.

Το γκολ ακυρώθηκε και ο Διούδης έγινε αλλαγή με τον Κότσαρη μετά από 5-6 λεπτά, με αποτέλεσμα να παγώσει ο ρυθμός του Ολυμπιακού. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Παναθηναϊκός βρήκε γκολ σε μια φάση-προσευχή στο 61′. Διώξιμο από τον Βούκοβιτς, αργεί να πάει στην μπάλα ο Μπουχαλάκης, με τον Κάτσε να του την περνάει πάνω από τον Έλληνα μέσο του Ολυμπιακού και να πετυχαίνει με άπιαστο σουτ το γκολ της καριέρας του.

Από εκεί και πέρα υπήρχε μια μόνο ομάδα μέσα στο γήπεδο. Ο Ολυμπιακός, που όμως είχε τόσο άγχος που δεν μπορούσε να φτάσει στο γκολ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν κλείσει τοςυ αντιπάλους τους στην περιοχή τους και το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να διώχνουν άναρχα. Όσο περνούσε η ώρα γέμιζε η περιοχή του Κότσαρη με πράσινες φανέλες και οι παίκτες του Ολυμπιακού εμφάνιζαν αδυναμία να πλησιάσουν, με αποτέλεσμα να επιδοθούν σε γεμίσματα, τις πιο πολλές φορές άστοχα.

Τελικά, μετά τις χαμένες ευκαιρίες στο φάουλ του Λάζαρου στο 82′ και το δοκάρι του Σισέ στο 86′, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης στο 95′ μετά απο έξοχη μεταβίβαση του Καμαρά στον Ομάρ στην πλάτη της άμυνας με τον τελευταίο με κεφαλιά να γυρνάει στον Σισέ που με πλασέ στην κενή εστία έκανε το 1-1.

Οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να έχουν βρει και πιο νωρίς το δρόμο προς τα δίχτυα, αν ο Γιάκοτετ δεν είχε κλείσει τα μάτια στην καταφανέστατη παράβαση πέναλτι του Μακέντα στο 84′, όταν ο Ιταλός επιθετικός έπαιξε σκόπιμα την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή της ομάδας του, κόβοντας προσπάθεια του Λάζαρου. Υπάρχει κι ακόμα μία φάση στην οποία ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι, στο 86′ αυτή τη φορά, όταν ο Χατζηγιοβάνης μπερδεύτηκε και κάνοντας τελικά μπλονζόν προσπάθησε να διώξει την μπάλα, που φαίνεται να βρίσκει στο χέρι του.

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Μπουχαλάκης (63΄Μάνος), Γκιγιέρμε, Νάτχο (77΄Καμαρά), Φορτούνης, Ποντένσε, Χασάν (46΄Χριστοδουλόπουλος)

Παναθηναϊκός: Διούδης (54΄Κότσαρης), Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί, Μαυρομμάτης (73΄Πούγγουρας), Κουρμπέλης, Κάτσε, Γιόχανσον, Ινσούα, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (70΄Μουνιέ), Μακέντα