Πρόβα Final Four
0

0
0

Ομολογώ πως το χθεσινό ήταν από τα πιο περίεργα παιχνίδια του Ολυμπιακού στην Euroleague τα τελευταία χρόνια. Αντίπαλος ο φίλα προσκείμενος (τουλάχιστον οπαδικά) Ερυθρός Αστέρας. Κίνητρο είχαν και οι δύο αντίπαλοι, ο μεν Ολυμπιακός για να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας και ο Αστέρας την πρόκριση στην οκτάδα. Προσθέστε στα παραπάνω την απουσία των Γιόβιτς, Λοτζέσκι και την κακή κατάσταση του Σπανούλη και έχουμε το πλαίσιο πάνω στο οποίο ξεκίνησε το χθεσινό παιχνίδι.

Το 1ο ημίχρονο των ερυθρολεύκων του Πειραιά ίσως ήταν αμυντικά το καλύτερο της φετινής διοργάνωσης. Το 17-30 αντικατόπτριζε πλήρως τη διαφορά των δύο ομάδων στο διάστημα αυτό και αν οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένοι στην επίθεση το παιχνίδι θα είχε τελειώσει από το ημίχρονο.

Εκεί που όλα έδειχναν υπό έλεγχο όμως, το «καταραμένο» 3ο δεκάλεπτο έβγαλε στο φως όλες τις αδυναμίες του Ολυμπιακού. Η ομάδα έκανε να σκοράρει πάνω από 5-6 λεπτά, η αστοχία στην επίθεση εκνεύριζε τους παίκτες και έφερνε ανισορροπία στην άμυνα. Αποτέλεσμα αυτού το 17-30 του ημιχρόνου με ένα σερί των Σέρβων να γίνει 40-32. Ο Λοτζέσκι ήταν στην άκρη του πάγκου ανήμπορος να βοηθήσει, ο Σπανούλης σε κακό βράδυ, ο Πρίντεζης και ο Γκριν πολύ καλά κλεισμένοι από τους παίκτες του Ράντονιτς.

Ήταν φανερό λοιπόν ότι εκεί χρειάζονταν ένας από μηχανής θεός να τραβήξει το «κάρο» από τη λάσπη, ώστε ο Ολυμπιακός να επιστρέψει στο σκορ.
Και το όνομα αυτού. Αγραβάνης. Ο «μικρός» από το 1ο κιόλας ημίχρονο έδειξε σε καλή κατάσταση, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο έδωσε ρεσιτάλ συνέπειας με συνεχόμενα κρίσιμα καλάθια. Δύο τρίποντα και ένα καλάθι και φάουλ έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση ενός σουτ από τον Αστέρα και κάπου εκεί η ψυχολογία του παιχνιδιού γύρισε στην πλευρά των κόκκινων του Πειραιά.

Το τρίποντο του Πρίντεζη έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και παρά τη χαμένη ευκαιρία με το τρίποντο του Μάντζαρη στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας, το ματς πήγε στην παράταση με τον Ολυμπιακό να έχει το μομέντουμ και εικόνα νικητή.

Έτσι και έγινε, παρά την εκνευριστική αστοχία στις βολές (δύο του Μιλουτίνοφ και τρεις του Πρίντεζη) ο Ολυμπιακός πήρε το ματς με ένα καλάθι που μας θύμισε μεγάλες στιγμές του πρόσφατου παρελθόντος. Περιέργως ο Σφαιρόπουλος επέλεξε για την τελευταία επίθεση πεντάδα χωρίς τον Σπανούλη και εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκε. Ο Γκριν πήρε τη μπάλα, ροκάνισε όσο έπρεπε το χρόνο και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Πρίντεζη ο οποίος με τον δικό του μοναδικό τρόπο έγραψε το τελικό 64-66 θυμίζοντας κάτι από Κωνσταντινούπολη.

Θα ήταν παράλειψη να μην αναφερθούμε στην γεμάτη εμφάνιση του Παπανικολάου (ακόμα μία τον τελευταίο καιρό), ο οποίος με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος σε διάρκεια ερυθρόλευκος. Φανερά πλέον ο Παπ έχει επιστρέψει στο υψηλό επίπεδο που τον γνωρίζαμε προ NBA και είναι ίσως ο πιο κομβικός παίκτης του Ολυμπιακού σίγουρα στην άμυνα και πολύ συχνά πια και στην επίθεση.

Το κοντέρ πλέον γράφει 19-8, ο Ολυμπιακός δεν κοιτάει πίσω του παρά μόνο μπροστά του. Θεωρώ δεδομένο ότι κανένας στο Λιμάνι δεν σκέφτεται το ενδεχόμενο να διαλέξει αντίπαλο. Αντιθέτως θα κυνηγήσει με όσες πιθανότητες έχει μια εκ των δύο πρώτων θέσεων και στο τέλος θα γίνει το ταμείο. Το γεγονός της πρόκρισης με πλεονέκτημα έδρας στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, είναι από μόνο του μεγάλο επίτευγμα και το Final Four της Κωνσταντινούπολης έχει έρθει ένα βήμα πιο κοντά.

ΥΓ1. Την Παρασκευή προβλέπω νίκη απέναντι στη Ρεάλ.
ΥΓ2. Ο Αγραβάνης είναι καιρός τώρα που δείχνει πιο συγκεντρωμένος και αυτό θα είναι πολύ σημαντικό για τον Ολυμπιακό εάν συνεχιστεί.
ΥΓ3. Ο Παπαπέτρου δείχνει επιθετικά να μην πατάει καλά, όμως χθες έβγαλε πολύ σημαντικές άμυνες.
ΥΓ4. Βλέπω Μπασκόνια τέταρτη (με νίκη σήμερα) και τον Παναθηναϊκό να επιλέγει αντίπαλο την τελευταία αγωνιστική στο Τελ Αβίβ.