Τι είχες Γιάννη; τι είχα πάντα…
0

0
0

Πέμπτη 7/1 ανήμερα του Άη Γιαννιού στη Βιτόρια και είδαμε μια κλασική, επαγγελματική ερυθρόλευκη νίκη. Από την ημέρα της κλήρωσης πίστευα ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι θα ήταν κλειδί για την πορεία του Ολυμπιακού στη διοργάνωση. 1ον γιατί η Λαμποράλ φέτος δείχνει περισσότερο σοβαρή σε σχέση με τα τελευταία χρόνια και 2ον γιατί το γεγονός ότι το παιχνίδι διεξάγονταν μόλις τη 2η αγωνιστική ενίσχυε την ψυχολογία των γηπεδούχων ώστε με μία νίκη επί μιας καλύτερης ομάδας να έκαναν σχέδια ακόμα και για πρόκριση.

bask oly3

Τι συνέβη χθες; Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα των πρώτων 3-4 λεπτών ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους σε κανένα σημείο του αγώνα με αποτέλεσμα το τελικό +6 να φαντάζει ιδιαίτερα κολακευτικό για τους Βάσκους. Με μπροστάρηδες τους παλιούς Σπανούλη, Πρίντεζη, Μάντζαρη και Χάντερ οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν στο σκορ από το 1ο δεκάλεπτο αυξάνοντας σταδιακά την απόδοσή τους και τη διαφορά, μένοντας ψύχραιμοι ακόμα και στο σημείο που οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο. Τότε όμως ανέλαβε ο αρχηγός με απανωτούς πόντους κόβοντας έτσι την όρεξη των Βάσκων οι οποίοι από εκεί και πέρα δεν έδειξαν καμία δυνατότητα να ακολουθήσουν στο σκορ τους ερυθρόλευκους.

bask oly5

Ειδική μνεία θα κάνουμε στον έξοχο – ακόμα μία φορά φέτος- Βαγγέλη Μάντζαρη ο οποίος προσέφερε τα μέγιστα και αμυντικά και επιθετικά ενισχύοντας αυτό που έχουμε γράψει σε προηγούμενο άρθρο ότι πραγματοποιεί με διαφορά την καλύτερη σεζόν της καριέρας του. Καθόλου τυχαίο ότι έμεινε στο παρκέ 33 σχεδόν λεπτά τη στιγμή που επόμενος σε χρόνο συμμετοχής ήταν ο Σπανούλης με 30λ και μετά οι Χάντερ και Πρίντεζης πολύ πίσω με 22λ.

Ιδιαίτερα ευχάριστο το γεγονός ότι για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι προσέφερε ποιοτικά λεπτά ο Τζέιμς αλλά και ο Αγραβάνης δείχνοντας ότι ο Ολυμπιακός έχει βάθος παρά τις βιαστικές κρίσεις που έγιναν τους πρώτους μήνες και ιδιαίτερα μετά τις ήττες με Παναθηναϊκό.

bask oly4

Η συνέχεια έχει δύο παιχνίδια που οι ερυθρόλευκοι μπορούν και πρέπει να τα κερδίσουν ώστε με το 4-0 στην τσέπη τους να επισκεφθούν τη Μαδρίτη σε ένα παιχνίδι που μπορεί με μία νίκη να τους δώσει πρόωρα ακόμα και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Μη μας ακούσει ο coach μόνο…. Άλλωστε ο προπονητής και οι παίχτες του Ολυμπιακού ακολουθούν πιστά το δόγμα «κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά» όχι μόνο στα λόγια αλλά και στην πράξη. Δεν είναι τυχαίο ότι αυτό ανέφεραν στις δηλώσεις τους και ο Μάντζαρης και ο Παπαπέτρου χθες αλλά και όποιος ερυθρόλευκος ερωτάται κάτι σχετικό.

Τελειώνοντας θα κάνουμε και μια αναφορά στο νέο απόκτημα του Ολυμπιακού τον Ντάριους Όντομ ο οποίος μπορεί χθες να έμεινε άποντος, έδειξε όμως ότι έχει καταλάβει ότι εάν δεν παίξεις άμυνα στο σύνολο του Σφαιρόπουλου δεν έχεις θέση. Προσέφερε 13 ποιοτικά λεπτά ξεκούρασης στον Σπανούλη με καλή άμυνα (2 κλεψίματα) και 2 ασίστ στην επίθεση. Δείχνει να έχει καλά πατήματα στα ντράιβ (κυρίως στο παιχνίδι με την Πάτρα) και δε διστάζει να σουτάρει όταν βρίσκεται ελεύθερος παρότι το τρίποντο δε δείχνει να είναι το δυνατότερό του στοιχείο.

ΥΓ 1. Πρώτο μέτριο παιχνίδι του Στρόμπερι μετά από πολύ καιρό.
ΥΓ 2. Περιμένω πολύ περισσότερα από τον Παπαπέτρου…
ΥΓ 3. Ολυμπιακός είναι να βρίσκεσαι 14 πόντους μπροστά και να βουτάνε για χαμένη μπαλιά οι Σπανούλης και Πρίντεζης.
ΥΓ 4. Το προηγούμενο ΥΓ είναι δανεισμένο από σχόλιο του φίλου μου Κώστα κατά τη διάρκεια του αγώνα.
ΥΓ 5. Μέχρι το Μάιο θα έχουν μεταγραφεί ο Μάντζαρης στο Μέμφις, ο Σπανούλης στη Μπαρτσελόνα ο Πρίντεζης στους Σπερς και ο Σφαιρόπουλος στους Σέλτικς.
ΥΓ 6. Ανανέωση στον Χάντερ. Δε θα βαρεθώ να το λέω μέχρι να γίνει.
ΥΓ 7. Ελεύθερος ο Παπ. Αυτό που χρειάζεται τώρα είναι εξασφαλισμένος χρόνο συμμετοχής και νομίζω πως η καλύτερη λύση για την καριέρα του λέγεται Άρης.